Historie van Fagron
Fagron (afkorting van FArmaceutische GRONdstoffen) werd in 1990 opgericht door ondernemer Ger van Jeveren. Het bedrijf leverde grondstoffen voor geneesmiddelen en producten en concepten voor magistrale bereidingen (door een apotheek op voorschrift van een arts bereide geneesmiddelen, gericht op één of enkele specifieke patiënten). Van Jeveren bracht Fagron vervolgens in hoog tempo naar een leidende positie in de markt van magistrale bereidingen in Nederland.
In 2000 verkocht hij Fagron aan het Belgische Omega Pharma, dat al geruime tijd kleinere farmaceutische bedrijven overnam. Omega Pharma richtte in 2006 Arseus op, een overkoepelende organisatie waarin het 35 bedrijfjes onderbracht die samen de "professional healthcare division" gingen vormen. In 2007 kreeg Arseus na een management buy-out een beursnotering. Fagron was veruit het belangrijkste en bekendste onderdeel van Arseus. Vanaf 2015 veranderde men de naam van het bedrijf daarom in Fagron. De strategie van overnames binnen de sector (buy and build) zette het tot op heden onverminderd voort, zoals blijkt uit de recente overnames van Letco (Verenigde Staten), Pharma-pack (België), Curaphar (Nederland) en Hiperscan (Duitsland).
Dat de magistrale bereiding van geneesmiddelen, en de verkoop daarvan, niet onomstreden is bleek in 2015, toen het Europese Hof vonniste in een zaak tegen de Zweedse producent Abcur. Het Hof oordeelde dat het doorleveren van eigen bereidingen verboden is. Als schrikreactie op die uitspraak daalde de koers van het aandeel Fagron met meer dan dertig procent. Fagron is echter in staat gebleken om desondanks winstgevend te blijven voortbestaan.
De beursgang van Fagron
Het aandeel Fagron (ticker: FAGR, ISIN-code: BE0003874915) kent een dubbele notering, aan Euronext Amsterdam en Euronext Brussel. Dit omdat het bedrijf is geregistreerd in het Belgische Nazareth, maar het hoofdkantoor in Rotterdam staat. Fagron was vanaf 2014 opgenomen in de AMX index maar kwam in 2016 in de AScX index terecht. In juni 2019 keerde het aandeel terug in de AMX index voor middelgrote bedrijven. In België maakt Fagron deel uit van de soortgelijke index, de BEL Mid index.
Bedrijfsstrategie en toekomst
Fagron Group levert farmaceutische grondstoffen, hulpstoffen, apparatuur en andere benodigdheden om in een apotheek zelf medicijnen te bereiden. Het levert op maat gemaakte geneesmiddelen vanuit bereidingsapotheken (‘doorgeleverde’ bereidingen), en levert ook innovatieve producten en concepten voor specifieke segmenten in de gezondheidszorg. Ten slotte registreert het ook geneesmiddelen. Deze activiteiten passen in een strategie die is gericht is op het optimaliseren en het innoveren van magistrale bereidingen. Hiermee speelt Fagron in op de groeiende behoefte aan op maat gemaakte farmaceutische zorg. Fagron is momenteel wereldwijd marktleider en wil deze positie graag uitbouwen. Het bedrijf is actief in 34 landen in Europa, Amerika, Azië, Midden-Oosten, Afrika en de Pacific. De producten van Fagron worden internationaal verkocht aan meer dan 200.000 klanten. Voorbeelden van succesvolle producten zijn Tarmed shampoo tegen psoriasis en hoofdhuideczeem, dat door Fagron op artsenvoorschrift per patiënt wordt geleverd, en de Fagron crèmes, op maat samengestelde zalven voor verschillende huidtypes. Ook deze zijn slechts op artsenvoorschrift leverbaar.
Het marktleiderschap geeft Fagron belangrijke concurrentievoordelen, zoals centraal geregelde inkoop van grondstoffen, optimaal gebruik van productiefaciliteiten en gemakkelijke verspreiding van succesvolle en innovatieve producten en concepten. De strategie van Fagron is gericht op het optimaliseren en innoveren van individuele medicijnbereidingen, dus buiten de standaardsamenstellingen en standaardverpakkingen van de farmaceutische industrie om. Als een farmaceutisch, wetenschappelijk R&D-bedrijf, wil Fagron het therapeutische bereik van medicijnvoorschrijvers vergroten, om een meer op maat gemaakte farmaceutische zorg mogelijk te maken. Door zijn activiteiten ondersteunt Fagron apotheken als uniek verkooppunt, en verbetert het de kwaliteit van leven van veel patiënten.
Halfjaarcijfers / jaarcijfers van Fagron
In het eerste halfjaar van 2022 realiseerde Fagron een sterke omzetgroei van 18,8% naar €328,6 miljoen. De REBITDA (genormaliseerd bedrijfsresultaat, zonder eenmalige uitschieters) steeg met 13,1% naar €63,3 miljoen. Het bedrijf verwacht dat de sterke omzet in het tweede halfjaar zal doorzetten en de winstgevendheid verder zal verbeteren.
Over het gehele jaar 2021 verbeterde de omzet met 3,2% naar €573,8. De REBITDA daalde met 4,5% naar €118,3, als gevolg van COVID en druk op de leveringsketens.
Lees hier het volledige jaarverslag.
Dividend van Fagron
Over 2021 keerde Fagron een jaardividend uit van €0,20 per aandeel, tegenover €0,18 het jaar daarvoor.
Fagron aandelen kopen
Wilt u beleggen in Fagron? Zou het toevoegen van aandelen Fagron bijdragen aan de diversificatie van uw portfolio? Voor alle aandelen die op Euronext Amsterdam en Brussel worden verhandeld, rekenen wij de lage commissie van €2,00 per transactie. Houd daarnaast rekening met valutakosten, connectiveitskosten en €1,00 handlingkosten per transactie. Bekijk onze tarieven voor meer informatie.
Waarom beleggen in Fagron bij DEGIRO?
Wij maken het u gemakkelijk met ons gebruiksvriendelijke platform. Met de ongelooflijk lage tarieven, blijft de impact van transactiekosten op uw rendement beperkt. Heeft u nog geen beleggingsrekening bij DEGIRO? Open dan gratis en volledig online een rekening.
De informatie in dit artikel is niet geschreven voor adviesdoeleinden en heeft evenmin als doel om investeringen aan te bevelen. Beleggen gaat gepaard met risico's. U kunt (een deel van) uw inleg verliezen. Wij adviseren u om enkel in financiële instrumenten te beleggen die aansluiten bij uw kennis en ervaring.
Bronnen: Fagron, Euronext, Beleggen.com, UA